Čapek

Nejen za Čapky do Hradce Králové

TIP na strávení dne v Hradci Králové.

1. den

Hradec Králové

Jak se sem dostat Jestliže vyjedete z Prahy v 8 ráno, v 10 tam zaručeně musíte být. Ať už pojedete vlakem, autobusem nebo autem. 

Nejprve se podívejte na Velké a Malé náměstí. Z nádraží nebo terminálu hromadné dopravy se tam dostanete linkami MHD – ideálně vystupte na zastávce Adalbertinum, to je takový hradecký meeting point. Odtud jděte ulicí V Kopečku, která vás zavede na Velké náměstí. V jeho čele stojí gotická katedrála sv. Ducha, renesanční Bílá věž a barokní kaple sv. Klimenta. Všechny tři pamětihodnosti je možno navštívit – jen je třeba prověřit otevírací hodiny.


Poblíž se nachází informační centrum, kde najdete sběratelské turistické známky, suvenýry a informace o městě. 

Podíváte-li se od informačního centra doprava, uvidíte barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, na který navazuje bývalá jezuitská kolej – zároveň ale také gymnázium, které navštěvoval mladý Karel Čapek. V současnosti je tu hotel Nové Adalbertinum a zčásti také Univerzita Hradec Králové a Biskupská knihovna.

Téměř naproti baroknímu kostelu můžete zajít na některou z výstav do nově opravené Galerie moderního umění. Galerie je otevřena denně mimo pondělí. Pokud se rozhodnete pro návštěvu, vyhraďte si alespoň dvě, ale klidně i tři hodiny. Galerie se pyšní bohatou stálou sbírkou moderního umění, v dolních patrech se střídají další výstavy.

Jestliže projdete kolem galerie uličkou dozadu, dostanete se ke  Klicperovu divadlu, kde bylo v roce 1921 poprvé uvedeno Čapkovo R.U.R. Divadlo má ale budovy – tuto v Dlouhé ulici a poté komorní scénu Studio Beseda. Tam se dostanete přes Malé náměstí, kde se zastavte u hotelu Eliška. To je totiž právě ten dům, kde bydlel Karel za studií. Jeho spolubydlící a opatrovnicí mu byla jeho hronovská babička. V současnosti nevíme přesně, která okna patřila Čapkovým, ale babička měla prý okna do náměstí, kdežto Karel do parku.  

Chcete-li se podívat na zmíněné Studio Beseda, pokračujte z náměstí dolů. Besedu najdete po levé straně. Dříve tu byl hostinec U zlatého orla a divadelní sál, kde hráli hradečtí ochotníci. Dnes tu má divadlo zkušebnu a scénu, kde mj. hostí i festival Čekání na Václava. 

Jestliže cestujete s dětmi, pokračujte dolů z kopečku, zahněte do ulice Hradební a narazíte na Divadlo Drak a jeho novou budovu Labyrint, kde můžete strávit báječné chvíle na výstavě loutek a u interaktivní expozice. Zde si můžete vyzkoušet, co a jak v divadle funguje – zvukové a světelné efekty, práci s loutkami a další zábavné aktivity. 

Karel Čapek v Hradci dlouho nepobyl, ale pokud tu chcete strávit nějaký čas vy, vydejte se pěšky do města. V historickém centru projděte uličkami kolem Velkého a Malého náměstí. Někde tam je dům, ve kterém se scházeli mladí studenti vč. Karla, který byl za „rebelantské“ básničky z tehdejšího gymnázia vyloučen. 

Mnohé domy na náměstí mají velmi staré základy a sklepy. Ty nejstarší najdete v Rokitanského ulici za katedrálou. Když budete pozorní, jistě objevíte i domovní znamení.

Směrem dolů z Velkého náměstí opět projděte ulicí V Kopečku a pokračujte směrem k řece. Muzeum východních Čech stojí za to vidět. Tato nádherná budova nabízí ke zhlédnutí stálou expozici o městě a pořádají se v ní také mimořádné výstavy. Nejkrásnější stavba Hradce od architekta Kotěry z červených cihel a s dvěma sochami v průčelí jistě stojí za zastavení. (aktuálně se připravuje na rekonstrukci a bude na čas uzavřena) 


Odtud se vydejte po proudu řeky po Eliščině nábřeží, přejděte most a pokračujte na protější straně. Vydáte-li se vlevo, minete dvě budovy Univerzity Hradec Králové a za nimi podél řeky se vydáte k tzv. Hučáku – vodní elektrárně. Od ní už uvidíte komplex škol navržených architektem Josefem Gočárem. Odpočinek najdete v Jiráskových sadech, kde se setkávají řeky Labe a Orlice.

Pokud z mostu budete pokračovat do města, dostanete se na Masarykovo náměstí, kde můžete obdivovat domy ze začátku 20. století vč. bloku činžovních domů opět od Josefa Gočára.  

Hradec Králové nabízí bohatý kulturní program. Rozhodnete-li se tu přespat, možná vás osloví program hradecké filharmonie, Klicperova divadla, Divadla Drak, Bia Central nebo nějaký koncert. Pokud jste zaměřeni spíš sportovně, zajděte na vodní pólo, fotbal nebo hokej nebo podpořte Hradecké lvice – místní basketbalový tým.