Čapek

Celý týden s Čapky

TIP na strávení celého týdne s tematikou Čapků.

1. den

Hradec Králové

Jak se sem dostat

Město s přívlastkem salon republiky a nositel ocenění Nejlepší město k životu.

Karel Čapek tu strávil svá studentská léta a zažil první lásky. S Hradcem proto už navždy budeme spojovat jeho první dílo –milostné Listy Anielce.


Hradec Králové přímo vybízí k procházkám – ať už v centru, nebo podél řeky.

V historickém centru na Velkém náměstí najdete budovu bývalého gymnázia, které Karel navštěvoval, v uličkách kolem náměstí můžete přemýšlet, v kterém z domů se scházel se svými vrstevníky ze studií. Zajděte i ke Klicperovu divadlu, které jako první uvedlo jeho hru R.U.R. – tenkrát ještě v podání ochotnického spolku Klicpera. Ulicí Dlouhá projděte na Malé náměstí k Hotelu U Královny Elišky, kde Čapek bydlel se svojí babičkou Helenou a poté také se svou sestrou, která v Hradci navštěvovala taneční hodiny.

S dětmi určitě navštivte magický Labyrint Divadla Drak, kde se malí hosté určitě zabaví u interaktivní výstavy nebo si vyzkouší, jak funguje divadlo.

Výhled na město nabízí renesanční Bílá věž.

Město má skvěle připravené vycházkové okruhy po architektonických zajímavostech – zejména je třeba zmínit úžasné stavby architektů Gočára a Kotěry, jejichž tvorba je spjata s urbanistickým rozvojem města na začátku 20. století.

Z této doby je tu i Muzeum východních Čech, které láká návštěvníky do krásné cihlové budovy na stálé expozice o městě, ale i na množství výstav ve všech prostorách muzea.

Ti, kteří cestují autem, mohou navštívit asi 12 km od Hradce Králové Muzeum války 1866 na Chlumu. Mimo expozice muzea je tu možno zdolat i rozhlednu o výšce 35 m.

 

2. den

Žernov

Jak se sem dostat Kde se ubytovat Kde se najíst

Z Hradce Králové vyjeďte směrem na Českou Skalici a zastavte se v Žernově. Místní rozhledna vám poskytne výhled na celý kraj a na zámek v Ratibořicích a jeho okolí. V Žernově na statku se narodil tatínek Antonín Čapek, a protože na statku se hodně vyprávělo, často se vzpomínalo na bláznivou Viktorku od splavu. Helena Čapková zase do Žernova zasadila děj jedné ze svých pohádek, O babiččině zástěře.


Určitě si nenechte ujít také krásnou procházku do Babiččina údolí nebo na zámek, které můžete znát z díla Boženy Němcové Babička. Pokud ještě budete mít čas, stavte se v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici. V létě se osvěžíte u vodní nádrže Rozkoš.

3. den

Hronov

Jak se sem dostat Kde se najíst

V hronovském mlýně trávili prázdniny Helena, Karel a Josef. Mlýn je od roku 2022 zpřístupněn a můžete zde navštívit, kromě jiného, expozici věnovanou sourozencům Čapkovým. Od mlýna vede stezka pod názvem Cesta psa Voříška, která vás zavede do obce Vysoká Srbská. Tam můžete navštívit novou rozhlednu s výhledy na Orlické hory, Krkonoše nebo na polské Stolové hory s Borem a Hejšovinou.


Jestli máte rádi mlynářské řemeslo, navštivte mlýn Dřevíček, který stále funguje a kde vás provede sám pan mlynář.

Zastavit se také můžete v rodném domku jiného literáta – Aloise Jiráska.

Po něm je pojmenované místní divadlo a ve městě se koná i festival Jiráskův Hronov.


4. den

Úpice a Malé Svatoňovice

Jak se sem dostat Kde se ubytovat

Výletním tempem pokračujte do Úpice, kde Čapkovi žili. V současnosti je vila rodiny Čapkových využívána jako policejní stanice, místní strážníci vás však rádi provedou. Připomínkou života Čapkových je pamětní deska na vile a také na stěně školy, kterou sourozenci Čapkovi navštěvovali.

Za návštěvu stojí také unikátní hvězdárna – jedna ze dvou profesionálních hvězdáren v Královéhradeckém kraji.  

Z Úpice přejedete do Malých Svatoňovic, kde se zastavíte v Muzeu bratří Čapků – rodném domě Karla Čapka. Expozice vám představí tvorbu obou bratrů, jejich literární i divadelní počiny a množství osobních věcí.

Zastavit se můžete v parku na náměstí, kde je sousoší bratří Čapků a zároveň zde najdete i zábavné interaktivní tabule s tematikou pohádek z tvorby obou bratrů.

Čas využijte i k procházkám po okolí. Hned naproti muzeu se zastavte v kostele Panny Marie Sedmiradostné, odtud projdětě Mariánským sadem a pokračujte směrem k rozhledně Žaltman. Místní čerstvé ovzduší a krásná příroda Jestřebích hor lákaly cestovatele vždy k toulání po okolí. Pokud budete mít trochu času nazbyt, zastavte se v nedalekém dolu Bohumír, kde se vrátíte do dob, kdy Antonín Čapek vykonával funkci báňského lékaře.

Užijte si i vy jeden den v kraji, kde podle Čapka "působil" loupežník Lotrando.

5. den

Žacléř

Jak se sem dostat

Z Malých Svatoňovic si zajeďte do Žacléře. Josef Čapek tu studoval na měšťanské škole před nástupem do školy ve Vrchlabí, aby se zdokonalil v němčině. Bydlel v hostinci Johannese Žižky – v tanečním sále. Nejradši na Žacléři měl výlety po okolí. 

Hostinec i školu v Žacléři snadno najdete – v současnosti slouží jako městská knihovna a mateřská škola. Na náměstí objevíte i pamětní desku Josefa Čapka.


Za návštěvu ale stojí také městské muzeum a hornický skanzen, kde si můžete prohlédnout strojovny, šachetní budovy, zachovalé části jámy a větrací kanály jámy Julie.

Pokud vám ještě zbyde čas, vydejte se na Rýchory – tam prý Josef chodil nejraději.

6. den

Vrchlabí

Jak se sem dostat

V letech 1901–1903 se pro Josefa Čapka stalo Vrchlabí druhým domovem. Trávil tu čas jako student německé tkalcovské školy. Nyní budovu této školy najdete na Krkonošské ulici 265. Josefa tu připomíná pamětní deska.

V městečku můžete navštívit část renesančního zámku ze 16. století. Vidět tu můžete obrazy posledních ulovených medvědů. Přístupná je jen vstupní hala, v ostatních prostorách sídlí městský úřad. Projít si ale můžete zámecký park.

Zajímavou exkurzi nabízí Krkonošské muzeum, které sídlí ve čtyřech dřevěných domcích rekonstruovaných podle podoby původní městské zástavby. Ve městě je také k vidění novogotický kostel sv. Vavřince, kde najdete mj. vzácnou měděnou křtitelnici.

7. den

Špindlerův Mlýn a Sněžka

Jak se sem dostat

Přijedete-li do Špindlerova Mlýna, kde trávili společné chvíle Karel Čapek s Olgou Scheinpflugovou, určitě zajděte do hotelu Savoy, kde i oni pobývali. Co je ale největší devizou Špindlerova Mlýna? Zajisté příroda – v létě láká k turistice jak pěší, tak na kolech. V zimě žije město lyžováním a snowboardingem.


Ze Špindlerova Mlýna můžete pokračovat necelých 50 km do Pece pod Sněžkou, odkud můžete vyjít na nejvyšší horu České republiky – na Sněžku. Vrchol leží v nadmořské výšce 1603 m. Zdolat ji můžete pěšky nebo si "vypomoct" lanovkou, která jezdí za příznivého počasí. Výstup trvá cca dvě a půl hodiny. Nahoře můžete využít služeb nejvýše položené české poštovny od architektů Hoffmana a Rajniše, kteří jí dala jméno Anežka. Na Sněžce je také meteostanice Českého hydrometeorologického ústavu.