Čapek

Místa dětských a studentských let sourozenců Čapkových

TIP na strávení prodlouženého víkendu s tematikou Čapků.

1. den

Hradec Králové

Jak se sem dostat

Město s přívlastkem salon republiky a nositel ocenění Nejlepší město k životu. Karel Čapek tu strávil svá studentská léta a zažil první lásky. S Hradcem proto už navždy budeme spojovat jeho první dílo – milostné Listy Anielce.

Hradec Králové přímo vybízí k procházkám – ať už v centru, nebo podél řeky.


V historickém centru na Velkém náměstí najdete budovu bývalého gymnázia, které Karel navštěvoval, v uličkách kolem náměstí můžete přemýšlet, v kterém z domů se scházel se svými vrstevníky ze studií. Zajděte i ke Klicperovu divadlu, které jako první uvedlo jeho hru R.U.R. – tenkrát ještě v podání ochotnického spolku Klicpera. Ulicí Dlouhá projděte na Malé náměstí k Hotelu U Královny Elišky, kde Čapek bydlel se svojí babičkou Helenou a poté také se svou sestrou, která v Hradci navštěvovala taneční hodiny.

Výhled na město nabízí renesanční Bílá věž.

Město má skvěle připravené vycházkové okruhy po architektonických zajímavostech – zejména je třeba zmínit úžasné stavby architektů Gočára a Kotěry, jejichž tvorba je spjata s urbanistickým rozvojem města na začátku 20. století.

S dětmi určitě navštivte magický Labyrint Divadla Drak, kde se malí hosté určitě zabaví u interaktivní výstavy nebo si vyzkouší, jak funguje divadlo.

Z této doby je tu i Muzeum východních Čech, které láká návštěvníky do krásné cihlové budovy na stálé expozice o městě, ale i na množství výstav ve všech prostorách muzea.

Ti, kteří cestují autem, mohou navštívit asi 12 km od Hradce Králové Muzeum války 1866 na Chlumu. Mimo expozice muzea je tu možno zdolat i rozhlednu o výšce 35 m.

2. den

Úpice - Malé Svatoňovice

Jak se sem dostat Kde se ubytovat

Z Hradce Králové můžete pokračovat výletním tempem do Úpice, kde Čapkovi žili. V současnosti je vila rodiny Čapkových využívána jako policejní stanice, místní strážníci vás však rádi provedou. Připomínkou života Čapkových je pamětní deska na vile a také na stěně školy, kterou sourozenci Čapkovi navštěvovali.


Za návštěvu stojí také unikátní hvězdárna – jedna ze dvou profesionálních hvězdáren v Královéhradeckém kraji.

Z Úpice přejedete do Malých Svatoňovic, kde se zastavíte v Muzeu bratří Čapků – rodném domě Karla Čapka. Expozice vám představí tvorbu obou bratrů, jejich literární i divadelní počiny a množství osobních věcí.

Svůj čas využijte také k procházkám po okolí. Hned naproti muzeu se zastavte v kostele Panny Marie Sedmiradostné, odtud projdětě Mariánským sadem a pokračujte směrem k rozhledně Žaltman. Nebo si odpočiňte v parku na náměstí, kde najdete i tematické interaktivní tabule s motivy pohádkové tvorby bratří Čapků.

Místní čerstvé ovzduší a krásná příroda Jestřebích hor lákaly cestovatele vždy k toulání po okolí. Pokud budete mít trochu času nazbyt, zastavte se v nedalekém dolu Bohumír, kde se vrátíte do dob, kdy Antonín Čapek vykonával funkci báňského lékaře.

Užijte si i vy jeden den v kraji, kde podle Čapka řádil loupežník Lotrando. 

3. den

Hronov a Žernov

Jak se sem dostat Kde se ubytovat Kde se najíst
Ze Svatoňovic si zajeďte na skok do Hronova. Ve zdejším mlýně trávili prázdniny Helena, Karel a Josef. Mlýn je od roku 2022 zrekonstruován a nově zpřístupněn. Můžete zde navštívit, kromě jiného, expozici věnovanou sourozencům Čapkovým. Od Čapkova mlýna se vydejte stezkou Cesta psa Voříška, kterou lemují patníky s motivem psího hrdiny z knihy Devatero pohádek. A kam vás dovede? Do obce Vysoká Srbská, kde rozhodně vystoupejte na novou rozhlednu s úžasnými výhledy do širokého okolí.



Jestli jste fanoušek mlýnů, zkuste mlýn Dřevíček, který stále funguje a kde vás provede sám pan mlynář. Zastavit se také můžete v rodném domku jiného literáta – Aloise Jiráska. Po něm je pojmenované místní divadlo a ve městě se koná i festival Jiráskův Hronov.

Z Hronova vyjeďte směrem na Českou Skalici a zastavte se v Žernově. Místní rozhledna vám poskytne výhled na celý kraj a na zámek v Ratibořicích a jeho okolí. V Žernově na statku se narodil tatínek Antonín Čapek, a protože na statku se hodně vyprávělo, často se vzpomínalo na bláznivou Viktorku od splavu. Helena Čapková zase do Žernova zasadila děj jedné ze svých pohádek, O babiččině zástěře.

Určitě si nenechte ujít také krásnou procházku do Babiččina údolí nebo na zámek, které můžete znát z díla Boženy Němcové Babička. Pokud ještě budete mít čas, stavte se v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici. V létě se osvěžíte u vodní nádrže Rozkoš.