Čapek

Místa dětských a studentských let sourozenců Čapkových

TIP na strávení prodlouženého víkendu s tématikou Čapků.

1. den

Hradec Králové

Jak se sem dostat

Město s přívlastkem salon republiky a nositel ocenění Nejlepší město k životu. Karel Čapek tu strávil svá studentská léta a zažil první lásky. S Hradcem proto už navždy budeme spojovat jeho první dílo – milostné Listy Anielce.

Hradec Králové přímo vybízí k procházkám – ať už v centru, nebo podél řeky.


V historickém centru na Velkém náměstí najdete budovu bývalého gymnázia, které Karel navštěvoval, v uličkách kolem náměstí můžete přemýšlet, v kterém z domů se scházel se svými vrstevníky ze studií. Zajděte i ke Klicperovu divadlu, které jako první uvedlo jeho hru R.U.R. – tenkrát ještě v podání ochotnického spolku Klicpera. Ulicí Dlouhá projděte na Malé náměstí k Hotelu U Královny Elišky, kde Čapek bydlel se svojí babičkou Helenou a poté také se svou sestrou, která v Hradci navštěvovala taneční hodiny.

Výhled na město nabízí renesanční Bílá věž.

Město má skvěle připravené vycházkové okruhy po architektonických zajímavostech – zejména je třeba zmínit úžasné stavby architektů Gočára a Kotěry, jejichž tvorba je spjata s urbanistickým rozvojem města na začátku 20. století.

S dětmi určitě navštivte magický Labyrint Divadla Drak, kde se malí hosté určitě zabaví u interaktivní výstavy nebo si vyzkouší, jak funguje divadlo.

Z této doby je tu i Muzeum východních Čech, které láká návštěvníky do krásné cihlové budovy na stálé expozice o městě, ale i na množství výstav ve všech prostorách muzea.

Ti, kteří cestují autem, mohou navštívit asi 12 km od Hradce Králové Muzeum války 1866 na Chlumu. Mimo expozice muzea je tu možno zdolat i rozhlednu o výšce 35 m.

2. den

Úpice - Malé Svatoňovice

Jak se sem dostat Kde se ubytovat

Z Hradce Králové můžete pokračovat výletním tempem do Úpice, kde Čapkovi žili. V současnosti je vila rodiny Čapkových využívána jako policejní stanice, místní strážníci vás však rádi provedou. Připomínkou života Čapkových je pamětní deska na vile a také na stěně školy, kterou sourozenci Čapkovi navštěvovali.


Za návštěvu stojí také unikátní hvězdárna – jedna ze dvou profesionálních hvězdáren v Královéhradeckém kraji.

Z Úpice přejedete do Malých Svatoňovic, kde se zastavíte v Muzeu bratří Čapků – rodném domě Karla Čapka. Expozice vám představí tvorbu obou bratrů, jejich literární i divadelní počiny a množství osobních věcí.

Svůj čas využijte také k procházkám po okolí. Hned naproti muzeu se zastavte v kostele Panny Marie Sedmiradostné, odtud projdětě Mariánským sadem a pokračujte směrem k rozhledně Žaltman.

Místní čerstvé ovzduší a krásná příroda Jestřebích hor lákaly cestovatele vždy k toulání po okolí. Pokud budete mít trochu času nazbyt, zastavte se v nedalekém dolu Bohumír, kde se vrátíte do dob, kdy Antonín Čapek vykonával funkci báňského lékaře.

Užijte si i vy jeden den v kraji, kde podle Čapka řádil loupežník Lotrando. 

3. den

Hronov a Žernov

Jak se sem dostat Kde se ubytovat Kde se najíst
Ze Svatoňovic si zajeďte na skok do Hronova. Ve zdejším mlýně trávili prázdniny Helena, Karel a Josef. Mlýn sice už svému účelu neslouží, stále ho tu ale najdete na cestě ve směru na Polici nad Metují. Jestli ale přece chcete zajít do mlýna, zkuste mlýn Dřevíček, který stále funguje a kde vás provede sám pan mlynář. Zastavit se také můžete v rodném domku jiného literáta – Aloise Jiráska. Po něm je pojmenované místní divadlo a ve městě se koná i festival Jiráskův Hronov. Pro děti tu ale Hronovští nabízejí ještě jednu skvělou atrakci! Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí. Zkuste, co máte pod čepicí vy…

Z Hronova vyjeďte směrem na Českou Skalici a zastavte se v Žernově. Místní rozhledna vám poskytne výhled na celý kraj a na zámek v Ratibořicích a jeho okolí. V Žernově na statku se narodil tatínek Antonín Čapek, a protože na statku se hodně vyprávělo, často se vzpomínalo na bláznivou Viktorku od splavu. Helena Čapková zase do Žernova zasadila děj jedné ze svých pohádek, O babiččině zástěře.

Určitě si nenechte ujít také krásnou procházku do Babiččina údolí nebo na zámek, které můžete znát z díla Boženy Němcové Babička. Pokud ještě budete mít čas, stavte se v Muzeu Boženy Němcové v České Skalici. V létě se osvěžíte u vodní nádrže Rozkoš.